Beeld: LET / David Cannon
Op Bernardus Golf waren de tribunes vol en langs de fairways stond het drie dagen lang rijen dik. Aan de andere kant van de Atlantische Oceaan wist de Solheim Cup opvallend weinig televisiekijkers te trekken.
Volgens cijfers van Sports Business Journal keken zaterdag gemiddeld 179.000 Amerikanen naar de uitzending op Golf Channel. Op zondag zakte dat aantal zelfs naar 170.000.
Dat laatste is extra opvallend omdat de spanning vooraf nauwelijks groter kon zijn. Europa en de Verenigde Staten begonnen de twaalf singles met een stand van 8-8. Europa won uiteindelijk met 15-13.
Het tijdverschil en de vroege uitzendtijd speelde uiteraard een rol. De uitzending van zondag begon aan de oostkust in de Verenigde Staten om 5.00 uur 's ochtends. Drie jaar geleden waren de omstandigheden vrijwel hetzelfde. De Solheim Cup van 2023 werd in Spanje gespeeld en ook toen begon de uitzending op Golf Channel vroeg in de ochtend. Toen keken er gemiddeld 277.000 mensen.
De beslissende zondag trok in de Verenigde Staten 39 procent minder kijkers dan de vorige Solheim Cup op Europese bodem
Dat betekent een daling van ongeveer 39 procent. Ook een vergelijking met eerdere edities laat zien dat het cijfer laag is. In 2015, toen de Solheim Cup in Duitsland werd gespeeld en de Verenigde Staten voor het laatst op Europese bodem wonnen, keken gemiddeld 227.000 mensen naar de uitzending op Golf Channel.
Het contrast met de belangstelling op locatie is groot. De Solheim Cup op Bernardus trok volgens de NGF ongeveer 70.000 bezoekers uit veertig landen. Wereldwijd werd het evenement in meer dan 150 gebieden uitgezonden en volgens de organisatie door meer dan vijf miljoen mensen bekeken.
Een jaar eerder waren de Amerikaanse cijfers nog veel hoger. De beslissende zondag van de Solheim Cup van 2024 trok gemiddeld 657.000 kijkers. Die vergelijking is wel minder zuiver: het toernooi werd toen in de Verenigde Staten gespeeld en een belangrijk deel van de slotdag was op het veel meer toegankelijke NBC te zien.
In Nederland pakte Ziggo Sport groots uit met veel reportages en live uitzendingen rondom de Solheim Cup, maar de kijkcijfers van die uitzendingen zijn niet bekend.
De lage kijkcijfers zorgen in de Amerikaanse golfmedia voor stevige reacties. Golfweek-journalist Beth Ann Nichols noemt ze een wake-upcall voor de LPGA en stelt dat er duidelijk een kloof is ontstaan tussen de Amerikaanse speelsters en het publiek. The Fried Egg gaat nog een stap verder en noemt de kijkcijfers een “three-alarm fire”: een probleem dat volgens het golfplatform niet alleen kan worden verklaard door het tijdverschil en het vroege tijdstip.
Met de volgende Solheim Cup in 2028 op Valhalla ligt er volgens de critici vooral een opdracht om het evenement én de speelsters veel nadrukkelijker onder de aandacht te brengen bij het Amerikaanse publiek.