Nieuws

'Is het verplicht jouw bal uit de hole te halen voordat een flightgenoot gaat putten?'

In de rubriek 'Stel je regelvraag' geven we antwoord op vragen over de golfregels en het handicapsysteem. In deze aflevering behandelen we het vervangen van een bal tijdens greensome, het steken van de hole in een sterke helling en putten terwijl de bal van je medespeler nog in de hole ligt.
Beeld: Golfsupport.nl

Beeld: Golfsupport.nl

Toontje: “Mag je als de bal in tijdelijk water in de rough ligt de bal opnemen en op de fairway droppen als daar het dichtstbijzijnde punt is?”

Bij het ontwijken van een belemmering door tijdelijk water, moet je de bal droppen (of op de green plaatsen) in hetzelfde gebied van de baan. Het maakt niet uit of je daarmee een betere of slechtere ligging krijgt, zolang je maar binnen hetzelfde gebied van de baan blijft (Regel 16.1).

Je mag dus een bal op de fairway droppen als je tijdelijk water in de rough ontwijkt, maar alleen als (een deel van) de dropzone op de fairway is. Omgekeerd geldt hetzelfde: als je tijdelijk water op de fairway ontwijkt, kan het dichtstbijzijnde punt zonder enige belemmering in de rough zijn, dan moet je de bal droppen binnen één clublengte van dat punt (uiteraard niet dichter bij de hole).

Ron: “Wij hadden een situatie tijdens een wedstrijd waar discussie over was. Ik kan de regel hiervoor niet vinden. Bij een greensome: de speler merkt zijn bal in de fairway, wisselt deze voor een andere bal en speelt daarmee verder. Wat is hier de ruling voor?”

Voor alle spelvormen gelden hiervoor dezelfde Golfregels. Een bal mag alleen zonder straf worden vervangen als een Regel wordt toegepast die dat toestaat. Anders moet de speler de hole uitspelen met de bal die (op de afslagplaats van de hole) in het spel is gebracht (Regel 6.3a).

Het is dus niet toegestaan om een bal die op de fairway ligt zomaar te vervangen door een andere bal. Wanneer je dit wel doet, krijg je daarvoor één strafslag (Regel 6.3b).

Egbert: “Moet de hole op een sterk hellende green loodrecht omlaag worden gestoken? Of 90 graden ten opzichte van het maaiveld?”

De hole wordt haaks op de green gestoken en zal daardoor niet altijd volledig loodrecht omlaag zijn, afhankelijk van de helling van de green op die plaats. Het advies aan greenkeepers is om een hole te plaatsen in een gebied waar het rondom de hole relatief vlak is, een hole behoort dan ook niet in een sterk hellend deel van de green te worden gestoken.

De bovenkant van het inzetstuk in de hole moet ten minste 1 inch (2,54 centimeter) onder het oppervlak van de green zijn (definitie van hole).

Hans: “Is het verplicht jouw bal uit de hole te halen voordat een flightgenoot gaat putten?”

Nee, je bent niet verplicht om je bal uit de hole te halen voordat je medespeler gaat putten. Het is echter wel zo netjes om dit te doen, zeker als je medespeler daarom vraagt. Overigens is jouw bal in de hole niet meer in het spel. Als je medespeler zijn bal ook in de hole speelt en jouw bal raakt, volgt er geen straf (Regel 11.1 en definitie in het spel).

In deze aflevering zijn de vragen beantwoord door Walter Haandrikman (voorzitter van de Regel- en Handicapcommissie van de NGF), Trudy Jonkman (Regel- en Handicapcommissie van de NGF) en Robert Hage (NGF Regels en Handicap).

Heb je ook een regelvraag?

GOLF.NL beantwoordt jouw regelvragen. Heb je een vraag? Stuur een mail naar regelvraag@golf.nl of een bericht via social media (Twitter, Facebook, Instagram). Stuur als het kan ook een foto mee van de regelsituatie!
Lees meer over
Golfregels