Instructie

Ken jij dit gele instructieboekje nog? 'Twaalf golfwetten' uit de jaren 80 onder de loep: dit is er veranderd in veertig jaar

In het NGF-archief zagen we bij toeval een oud instructieboekje met 12 golftips. Gerard Louter en John Boerdonk bladeren door het boekje om te zien wat er veranderd is in 40 jaar golfevolutie.

Instructie is bij GOLF.NL een hot topic en dat is begrijpelijk, want de meeste golfers willen graag beter worden. Tegenwoordig zijn er online ontelbaar veel video's te vinden die je kunnen helpen met alle elementen van het spel. In de vorige eeuw was het idee hetzelfde, maar de wijze waarop de hulp werd aangeboden is inmiddels nostalgisch te noemen. Wij zijn benieuwd of er inhoudelijk ook een evolutie te zien is.

Basis blijft goud

Gerard Louter is met het gele boekje afgereisd naar Arnhem om het voor te leggen aan John Boerdonk, head professional op de Rosendaelsche Golfclub. Wat direct opvalt is de basis, aldus Boerdonk. De drie soorten grips en de set-up zijn nog steeds van deze tijd. Maar er zijn grote veranderingen in visie over balvluchten en posities van de swing. Dat heeft maar één reden: technische hulpmiddelen, zoals Trackman en highspeed-camera's. Dat heeft onze waarnemingen drastisch veranderd.

Moderne drills

De startrichting bij een draw of fade werd vooral bepaald door de zwaaibaan, zo staat in het gele boekje. Nu wordt er vooral gefocust op het clubblad. Maar ook de posities zijn veel dynamischer geworden. De swing is meer een vloeiende beweging geworden, in plaats van een stappenplan van take-away tot eindhouding. Als laatste wordt het fenomeen release besproken, ook daar kijken we tegenwoordig anders naar.

Met een aantal simpele voorbeelden laat Boerdornk het verschil zien en hij geeft daarbij moderne drills waar iedere golfer wat van kan leren. Bekijk de video en zie het verschil tussen vroeger en nu.

Lees meer over
Instructie Golftips