drivingrange

Gratis rangeballen op golfbanen: een trend?

11 november 2017 Redactie GOLF.NL
In de afgelopen jaren hebben sommige golfbanen de rangeballen gratis - of min of meer gratis - gemaakt. Wat is de motivatie en hoe pakt het uit?

Een druk op de knop van de automaat en de ballen komen er gratis uit. Zo veel als je wilt. Wat een weelde ... en je hoeft niet eerst een ballenkaart of -pasje, muntje of magneetsleutel te kopen.

Na een mini-onderzoek schatten we dat dit het geval is op 10 tot 15 procent van de Nederlandse clubs en banen. Niets is gratis in deze wereld dus de kosten van de ballen en het rapen worden uiteindelijk door iemand betaald. Wie er betaalt, dat verschilt per club en baan. 

Voorbeelden van clubs waar de rangeballen min of meer gratis uit de automaat komen zijn Almeerderhout, de Lochemse, De Groene Ster, Hilversum, de Twentsche, De Pan, De Gelpenberg, Noordwijk, de Amsterdamse, De Hoge Kleij. Op sommige clubs wordt helemaal geen geld gevraagd. Op andere clubs betalen de leden aan het begin van het jaar een klein bedrag en worden de gratis drivingrangeballen verrekend in de greenfees die gasten betalen.

Positieve gevolgen

Op Golfclub Almeerderhout zijn rangeballen voor leden en gasten sinds 1 januari 2016 gratis. De contributie of greenfee werd niet verhoogd, de club financierde de aanpassing en de stap bevalt goed vertelt clubmanager Hardy Sevink: 'We hebben nu een kleine twee jaar ervaring. Je mist weliswaar een behoorlijke inkomstenbron, zo'n 30.000 tot 40.000 euro per jaar, maar je bespaart ook veel kosten en we zijn heel tevreden over de positieve gevolgen.'

De stap om gratis ballen te verstrekken heeft als gevolg dat het druk is geworden op de range. 'Het idee achter de gratis rangeballen is om dienstverlening te verlenen aan leden en gasten,' zegt clubmanager Sevink, 'maar het idee is ook dat meer mensen gaan oefenen en les nemen. Dat is gelukt door de rangeballen gratis te maken. Als je iets gratis maakt, dan gaat men er gebruik van maken.'

Leden en gasten zijn heel blij volgens de clubmanager. 'Het heeft een heel goede invloed op de leden. Ze komen nu vaker op de range, daar lopen de pro's rond en de leden gaan daarom weer eerder lessen. Bij gasten creëert het veel goodwill. Leden en gasten nemen nu voor een rondje vaker de tijd om de range te bezoeken en warm te slaan of te oefenen.' De club is ook blij. Sevink: 'Het scheelt heel veel administratie. We zijn geen tijd meer kwijt aan het verkopen en opwaarderen van kaarten of passen, we hoeven niet elke dag losgeld uit de automaat te halen.' 

25 euro bijdrage

Op de Lochemse Golfclub zijn de drivingrangeballen op een andere manier 'gratis'. 'De leden betalen op jaarbasis een fee - 25 euro - en voor onze gasten zit de fee verrekend in het greenfeetarief', vertelt clubmanager Gerd-Jan Toonen. 

Ook op de Lochemse bevalt het beleid heel goed. 'We hebben nu voor het derde jaar “gratis rangeballen” en de ervaringen zijn positief', zegt clubmanager Toonen. 'Onze gasten maar zeker ook leden ervaren het als een geweldige service. Het feit dat er geen munten of kaarten nodig zijn, is een groot voordeel voor de golfers en club. Daarnaast weet je als club precies of bijna precies wat er op jaarbasis gaat binnenkomen en dat maakt het begroten weer makkelijker.'

Het grootste voordeel volgens Toonen van de Lochemse: 'Leden maken veel meer gebruik van de range, wat weer een positieve invloed heeft op het spelniveau. We zien letterlijk mensen op de range die daar nooit kwamen. Ik ben van mening dat wanneer men ook maar iets vooruit gaat in golf, dat men direct meer lol aan het spel gaat beleven, dat men meer plezier heeft. En meer bezoek aan de range heeft ook weer een positieve werking voor de Nijenhuis Golf Academy, onze golfschool. Kortom: service en gemak, vaste inkomsten, meer gebruik van de range en de baan, en het spelniveau en -plezier gaan omhoog.'

Niet spelen, wel oefenen?

Banen krijgen natuurlijk ook gasten op bezoek die niet komen spelen maar wel willen oefenen. Elke club heeft een eigen beleid voor deze drivingrangegasten. Op de Lochemse is dit de deal vertelt clubmanager Toonen: 'Niet-leden die alleen komen oefenen betalen 10 euro fee en kunnen dan ongelimiteerd ballen tappen die dag.' En nieuwe cursisten? 'Onze lessers kunnen voor 50 euro een abonnement op de range nemen waardoor ze ook ballen kunnen tappen. Dat bedrag staat los van de cursuskosten. Voor de lessers zijn alle kosten heel inzichtelijk.' 

Op veel banen worden de rangeballen gesponsord (de naam van de sponsor staat op elke bal) en dat is voor de club een goede manier om de kosten te drukken. Een drukkere range betekent natuurlijk ook meer horeca-omzet. 

Natuurlijk is er ook een systeem denkbaar en misschien in gebruik waarbij ballen gratis verstrekt worden maar waarbij de leden en gasten toch een gepersonifieerde kaart, pasje of magneetsleutel hebben, zodat je allerlei zaken goed kunt meten (hoeveel ballen slaan de leden weg, hoeveel ballen slaan gasten weg, wie heeft de meeste ballen getapt, etc.). Het grote nadeel is dat golfers dan toch weer het ongemak hebben dat ze een kaart, pas of sleutel moeten regelen en meenemen.

Gratis rangeballen verstrekken leidt overigens niet tot meer diefstal blijkt uit het mini-onderzoek. De golfterreinen zijn 's nachts afgesloten of de stroom van de ballenautomaat gaat in de avonduren uit. Maar helaas heeft elke baan nog wel te maken met spelers die rangeballen meenemen om in de baan te gebruiken. Dat is nergens toegestaan en dat is dus overal een vorm van diefstal.

Reacties

Wat vind jij? Is het een goede ontwikkeling dat banen de drivingrangeballen gratis aanbieden en de kosten zelf betalen of verrekenen? Is het een goed idee voor elke baan in Nederland? Laat het ons weten door een reactie onderaan deze pagina te plaatsen of mail redactie@golf.nl. Bekijk ook de reacties op Facebook.

en accepteer marketing cookies om deze inhoud te kunnen bekijken.

Kevin Broekhuis‏ op Twitter: Ik ben voorstander! Service voor leden en gasten.

Prise d'eau Golf op Twitter: 'Zeker een goed idee! Bij ons, op @PrisedeauGolf_ zijn de #rangeballen namelijk inbegrepen bij de greenfee! #prisedeaugolf #extraservice #rangeballen #drivingrange.'

Hylcke via mail: 'Ook Lauswolt verstrekt gratis ballen. Helder artikel, overigens de Rosendaelsche "dubt hierover. Hopelijk wordt het gelezen door besluitvormers en leden.'

Jeroen op Twitter: 'Absoluut goed idee, zoals onze clubmanager Hardy aangeeft in het interview goede service voor onze leden en gasten en ondersteuning voor pro’s.'

Michiel op Twitter: 'Zou het een goed idee vinden als dit in ieder geval bij je greenfee wordt inbegrepen. Stukje service.'

Peter Paro,  lid Twentsche Golf Club, per mail: 'Goed artikel; maar gratis ballen heeft ook een keerzijde. Toen je nog moest betalen voor de ballen sloeg een speler/ster alle ballen weg en ruimde keurig het mandje op. Nu laten mensen hun ballen liggen als ze genoeg ballen hebben geslagen en de mandjes worden vaak niet meer opgeruimd. Ze denken dat doet de pro wel. Die moppert wel maar zegt niets want de mensen zijn ook zijn leerlingen. Het ergert mij ook; ik oefen veel op de DR en zie dus die lege mandjes en ruim ze maar op. De verloedering in de golfsport is dus begonnen.'

Harry per mail: 'Op Amsteldijk is het al ruim 5 jaar gratis.'

}