Breaking 100 met Roy

'Vanaf rood, puur omdat ik een vrouw ben?' Roy hoort nu ook over 'tee-discriminatie'

Van handicap 54 naar misschien ooit een single handicap? Roy Heethaar is inmiddels geen beginner meer en jaagt in 2026 op breaking 100. Zijn vorige bijdrage over tee-schaamte leverde veel reacties op en bracht hem in aanraking met een aanverwant fenomeen: ‘tee-discriminatie’. Ondertussen beleeft hij veel lol aan een drieluik met overbuurman Ton, mede dankzij een paar oude laarzen. “Fuck those boots!”

De golfwereld zit vol stigma’s, taboes en eigenaardige gevoeligheden. Tee-schaamte is daar duidelijk één van, want mijn vorige blog maakte flink wat los. Tussen alle reacties sprong één mail eruit voor mij. Van Marieke, die nog een term zou willen toevoegen aan het ‘Grote Golfwoordenboek’: tee-discriminatie.

Blauw voor een vrouw is toch als wit voor een man? Single handicap dus en die heb jij toch niet?

Ze slaat naar eigen zeggen ver en speelt daarom met haar handicap 20,8 het liefst vanaf blauw. ‘Dan kan ik de driver ook nog eens uit de tas halen’, schrijft ze.

Maar dat schoot bij een mannelijke flightgenoot onlangs in het verkeerde keelgat: ‘Ik speelde met een lage handicapper en hij zei: “Blauw voor een vrouw is toch als wit voor een man? Single handicap dus en die heb jij toch niet?”’

En het werd nog wranger toen ze aan een ronde begon met haar 15-jarige zoon. ‘Hij heeft net zijn handicap vier weken geleden gehaald en speelt inmiddels vanaf 33,9. Moest híj van blauw afslaan en ík, omdat ik een vrouw ben, met mijn handicap 20,8 van rood!! Dat gaat toch nergens over?’

‘Afstand zou leidend moeten zijn’

Ze maakt een interessant punt, waarbij ik zelf vind dat puur de afstanden die je slaat leidend zouden moeten zijn in deze hele discussie.

Daarnaast pik ik er nog een ander aspect uit. Het gegeven dat haar zoon al na vier weken (!) handicap 33,9 heeft. Het niveau dat ik inmiddels ook heb bereikt, maar dan na twee jaar ‘ploeteren’…

Dat er af en toe wat chagrijn daarover doorsijpelt in mijn verhalen, is een van de trouwe lezers van deze rubriek niet ontgaan. ‘Elke keer als ik jouw golfavonturen lees, vraag ik me vaak af of je het eigenlijk wel leuk vindt’, appt Bas, een kameraad uit Tubbergen, me na mijn laatste bijdrage.

Hij is geen golfer, want anders had hij onderstaande ‘golfwet’ wel begrepen: 'Golf is the only sport that gets more addictive the worse you are at it.'

en accepteer marketing cookies om deze inhoud te kunnen bekijken.

 

Toch blijft de opmerking van Bas hangen. Of ik golf leuk vind? Ik vind het GEWELDIG. In al zijn facetten. Maar misschien moet ik er soms wel iets bewuster van proberen te genieten en me minder laten leiden door frustraties.

Drieluik in Twente

Met dat voornemen begin ik aan een golfdrieluik met mijn overbuurman Ton: dinsdag 9 holes Weleveld, vrijdag 18 holes De Twentsche en dinsdag tot besluit 9 holes Driene.

Weleveld hole 1

Meteen sta ik voor een dilemma. De baan in Zenderen heeft namelijk alleen gele en rode tees. “Ja, wat doe je nu, Roy?”, vraagt Ton met een brede grijns op zijn gezicht. In principe laat ik me vanaf nu leiden door de aanbevolen teekleur in de app GOLF.NL. In dit geval is dat geel, omdat de blauwe tees ontbreken. “Maar om te laten zien dat ik daadwerkelijk bevrijd ben van de tee-schaamte - en het inslaan net nogal beroerd ging - gaan we voor rood vandaag”, zeg ik.

I had one job...

Net voordat ik wil afslaan trilt mijn telefoon. ‘Wat voor schoenen heeft Lorèn aan naar school?’, appt mijn vriendin. De grond zakt onder mijn voeten weg, want de schoolfotograaf komt op bezoek deze dag. ‘Oeps, volgens mij heeft ze haar smerige bso-laarzen aangetrokken’, antwoord ik schuldbewust.

‘Leuk voor de schoolfoto’, is het terecht cynische commentaar van mijn vriendin, die zeker een halfuur bezig is geweest om de haren van onze dochter mooi te maken.
“I had one job…”, zeg ik tegen Ton.

En hup, de eerste de beste drive vliegt diep de bosjes in. “Kom op, zet het van je af!”, zegt mijn overbuurman. Dat doe ik. Na een herstelslag sla ik mijn approach binnen een meter van de vlag. “Dat bedoel ik. Fuck those boots!”, zegt Ton, bulderend van het lachen.

VIDEO TON

Zo, de kop is eraf op deze prachtige linksachtige baan in het Twentse landschap. Ton tovert deze ronde met zijn putter een birdie en bijna-eagle uit de hoge hoed en ik sla mijn beste ballen uit benarde situaties, zoals vanuit de lip van de bunker (foto onder) en een hole verder vanuit de rand van de sloot. Keurig op de green beide keren.

Roy vanuit de bunker

Maar helaas, geen handicapverlaging ditmaal. Want ik verpruts traditioneel de slothole en blijf steken op 17 Stablefordpunten.

Door naar De Twentsche. Ik schiet uit de startblokken en mijn afslagen zijn allemaal raak, met mijn geliefde hybride-3 en ijzers op de par-3’s. Met de driver was ik het goede gevoel weer even kwijtgeraakt in Zenderen, maar gelukkig kan ik nu bouwen op mijn oude vertrouwde lievelingsclub.

Commit to the shot, daar draait het om

Wat is dat toch? Als ik met de driver in vorm ben, lukt het niet met de hybrides. Maar als ik mijn hybrides lekker raak, ben ik het gevoel met de driver juist kwijt.

Golf is net een waterbed.

Roy met gele poncho

Ach, wat werkt, dat werkt, dus niet klagen. Wat heet: “18 Stablefordpunten na de eerste zes holes, dit belooft wat!”, zeg ik tegen Ton. Een klassieke fout… Want uiteraard gaat het bergafwaarts zodrá je met je scores bezig bent.

Schuilen in een poncho

Op de lastige par-5 7de, een dogleg naar rechts, maak ik er een potje van (10 slagen) en vervolgens breekt de hel los. Hagel, harde windstoten en een kanariegele poncho om mijn schouders, terwijl ik onder de bomen plaatsneem om te schuilen. “Wat ik ook probeer, ik kom maar niet van geel af”, zeg ik tegen Ton.

We maken er het beste van, maar dat valt niet mee. Zo graaft het clubhoofd zich geregeld in de grond en valt er werkelijk geen enkele putt. “Ligt dit aan ons of aan de baan?”, vraag ik aan Ton. “Het ligt aan ons. We zijn onvoldoende getraind in het omgaan met deze veranderde baanomstandigheden.”

Toch duik ik bijna onder de 100 vanaf blauw. De magere tweede negen doen me de das om: 102, goed voor 40 Stablefordpunten.

Op naar Driene, nog zo’n fraaie baan in het golfrijke Twente, waar we gevoelsmatig allebei onze minste ronde van het drieluik beleven. Vooral met pitchen en putten laat ik een hoop liggen. Hoog tijd om daar weer eens goed naar te kijken.

Ton legt aan op Driene

Op de slothole besluit ik de driver weer eens uit de tas te halen: kaarsrecht (alleen jammer dat ik de boom midden op de fairway raak…)

VIDEO driver

Als ik op het terras van een verkoelende tonic nip, wijs ik naar het beekje dat de green van hole 5 omsluit. “Oh, wat ging ik hier de mist in op deze korte par 4”, zeg ik. “Een birdie was goed mogelijk geweest na een wereldafslag. Maar dan top ik eerst de approach, en sla ik de bal vervolgens het water in.”

'Een van de moeilijkste dingen in golf'

Ton knikt. “Het is een van de moeilijkste dingen in golf: zodra je boven die bal staat, moet je vrij zijn in je hoofd. Commit to the shot, daar draait het om.”

Een wijze buurman. En aan zijn gevoel voor humor mankeert ook niets, blijkt als ik hem een paar dagen later de gevreesde schoolfoto’s van mijn dochter stuur.

Boots for eternity’, appt hij terug. ‘En wie is de held van het verhaal? Juist, papa.’ Al denkt moeders daar vermoedelijk anders over.

Wil je ook reageren of heb je tips voor mijn doel 'breaking 100'? Mail dan naar roy.heethaar@golf.nl.

Dochter Roy laarzen