Alsof ik opnieuw moest leren lopen, bij elke stap peinzend over hoe dat ook alweer gaat. Zo was het gesteld met mijn golfswing tijdens mijn recente escapades in Zuidoost-Azië. Als een idiote neuroot was ik alles aan het overdenken, en we weten allemaal: dat doet je golfspel geen goed. Maar ja, probeer maar eens níét aan die roze olifant te denken…
Afijn. Na een beschamende nederlaag in een ronde matchplay op de Championship Course van KLGCC, tegen mijn goede vriend en beginnend golfer ‘Tinus’ (2&1), volgde een week later weliswaar een soort revanche op Saujana Golf & Country Club (ook al zo’n prachtige baan in Kuala Lumpur). Maar overtuigend was het allerminst: 1 up.
Alles wat ik de afgelopen maanden had opgebouwd, leek verdwenen. Terug bij af. Zo voelde het tenminste.
Werk aan de winkel dus. Eenmaal terug op Hollandse bodem – na een monsterretourvlucht via Seoul en Londen – app ik vrijwel direct mijn golfpro Loed Jordaan. ‘Hoognodig tijd voor een les’, luidt mijn noodkreet.
Met een piepende vering, twee lekke banden en een motor die op instorten staat, rol ik als het ware gehavend de garage binnen voor een apk op Het Rijk van Sybrook. Loed lacht. Hij had mijn buitenlandse golfavonturen wel gevolgd op Instagram, zegt hij. Aan hem de taak om me in 25 minuten weer een beetje op te lappen.
Ik knik. Spot on. Met slechts drie kleine aandachtspunten, die hij na afloop ook in de handige videoanalyse- en coachingapp Onform zet, zorgen we ervoor dat mijn swing in dit half uur alweer een stuk soepeler wordt.
“Punt één. Je take-away is goed. Zorg alleen dat de club niet te veel naar binnen gaat, want daardoor ben je eerder geneigd om ‘over de top’ te gaan in de downswing.” Hij laat me de take-away een paar keer uitvoeren, en zodra het hem bevalt gaan we naar het volgende punt.
En dat is heel belangrijk, volgens Loed: “Je strekt je linkerbeen. Niet meer doen. Zorg dat je spanning op je linkerknie houdt, daardoor kun je ook makkelijker roteren.” Met alleen die swinggedachte moet ik vervolgens een aantal ballen slaan. “Stapje, voor stapje."
Denk aan topspin in tennis en zorg dat de bal links van de stok vertrekt
Vervolgens steekt Loed een oplijnstok in de grond. Een paar meter voor de mat, precies in lijn met de bal. “Denk aan topspin in tennis en zorg dat de bal links van de stok vertrekt. That’s all. Laat alles verder los”, zegt hij over deze drill, die mijn swing meer 'van binnen naar buiten' moet laten komen.
Op naar de baan, op naar die eerste ‘heilige graal’, breaking 100. Ik laat Loed mijn challengekaart zien en vraag wat een goed richtpunt is voor mijn eerstvolgende 18 holes. “Focus je eens op het raken van zoveel mogelijk fairways en greens. En zet steeds een F’je of G’tje op je scorekaart als het gelukt is. Dat lijkt me een mooie uitdaging, en daar is veel te winnen.”
Aan collega Stef vraag ik of hij bekend is met De Scherpenbergh in Lieren, daar moet het gebeuren komende zaterdag. “Dat is een van de makkelijkste banen van Nederland”, zegt hij. “Kijk aan, breaking 100 dus!”, reageer ik. Stef voert de druk vakkundig op. “Als het je hier niet lukt…”
Wil je reageren of heb je tips voor mijn doel 'breaking 100'? Mail dan naar roy.heethaar@golf.nl.